Objev: Mrtví pomohou zastavit ekonomickou krizi!

29. 10. 2008 21:31:06
Tým předních světových ekonomických expertů přišel s překvapivým objevem. Profesor Only Guessing, vedoucí výzkumného projektu "Panebože, stůj při nás!" k tomu říká: "Dlouho jsme mrtvé neprávem opomíjeli, ale ukázalo se, že pro nás mohou udělat mnohem více, než jsme si doposud dokázali přiznat ..."

Část rozsáhlého rozhovoru s prof. Guessingem, který bude již brzy publikován ve Financial Past, vám přinášíme už nyní u příležitosti blížící se Památky zesnulých.

· Kdy jste poprvé pocítil, že se váš výzkumný úkol ubírá správným směrem?

Dlouho jsme prostě jenom tak přemýšleli, co máme dělat, abychom zastavili nebo alespoň přibrzdili současnou ekonomickou krizi. Ale pořád jsme naráželi na to, že při řízení ekonomiky nemáte nic jistého. Všechny parametry, které se snažíte hlídat a ovlivňovat, spolu nějak souvisí a navzájem se všelijak ovlivňují. Když tady něco přiškrtíte, támhle vám to začne uvadat a když tady něco napumpujete, támhle vám to pro změnu praskne ... (smích) V tom by se nevznal snad ani můj psychonalytik ... (náhlý konec smíchu) A tehdy jsme si uvědomili, že do celého systému musíme dostat něco pevného a neměnného. Něco, na co je spoleh za všech okolností. Abych tak řekl, potřebujeme nějakou novou ekonomickou kotvu. A všechny tyto požadavky právě smrt splňuje naprosto ideálně. Navíc je nenasytná, což je z ekonomického hlediska její další velká přednost!"

· To zní zajímavě, ale jak nám smrt a mrtví mohou pomoci konkrétně?

Na to se musíme nejdříve trochu zamyslet a pak vydat daleko do historie. Zkusme to tedy popořadě. Dnes se téměř všichni odborníci shodují v tom, že zdravá ekonomika musí růst. A jedním ze způsobů, jak lze ekonomický růst vyvolat nebo alespoň podpořit, je nastartovat spotřebu. Jenže v krizových časech - jako například nyní - jsou lidé opatrnější, utrácejí méně. A to je z ekonomického hlediska nežádoucí. Mohli bychom jim třeba přidat nějaké peníze, ale je tu jisté riziko, že by s tím mohlo být spojeno nějaké riziko. Mnohem účinnější tedy bude lidi ke zvýšené spotřebě prostě přinutit.

· Jak toho chcete dosáhnout?

Tady se nám právě vyplatilo hledat inspiraci v minulosti. Když se podíváte na celou historii lidstva, zjistíte, že ze všech říší a civilizací se jedna vymyká tím, jak dlouho existovala a jak byla stabilní. Tou civilizací je starý Egypt. A jak známo, ve starém Egyptě hrála smrt naprosto klíčovou roli. A to i ekonomickou. Na uspokojení potřeb zesnulých se hledělo mnohem více než na to, co potřebují živí. A právě tento svěží a neotřelý pohled na věc chceme do ekonomiky znovu přinést.

· Jaká opatření tedy navrhujete?

Opatření je vlastně jen jedno. Navrhneme, aby byla uzákoněna povinnost dávat mrtvým pohřební výbavu. Vypadá to jako jednoduchý nápad, ale můžete mi věřit - jako nástroj na řízení ekonomiky bude skýtat naprosto neomezené možnosti. Jen to chce nebát se zavádět nová nezbytná nařízení a v případě potřeby je také operativně modifikovat a kvalifikovaně optimalizovat. Zdá se, že v tomto směru si nejvíce rozumíme s představiteli EU.

· Můžete pro naše čtenáře zjednodušeně popsat, jak bude celý systém fungovat?

S radostí. Předpokládejme, že bude uzákoněna povinnost poskytovat mrtvým pohřební výbavu. Ta se bude spolu se zesnulým ukládat do hrobu nebo likvidovat žehem. Tím se z ekonomiky odčeprá velké množství statků, které si lidé budou muset pořídit znovu. Tak podpoříme spotřebu, a jak jsme si už řekli, důsledkem bude ekonomický růst. Navíc oproti starému Egyptu máme možnost toto opatření ještě zdokonalit. Můžeme totiž stanovit zákonem, co musí MPPV (Minimální povinná pohřební výbava) obsahovat. Uvedu vám příklad: Řekněme, že se do potíží dostane automobilový průmysl. Tak prostě uzákoníte, že jsou pozůstalí povinni poskytnout zemřelému na jeho poslední cestu novou Fabii a máte o zvýšenou poptávku postaráno. A automobilky nebudou muset přerušovat práci nebo nedejbože propouštět. Nebo připusťme, že se těžkosti projeví ve sklářském průmyslu. Potom do zákona prostě přidáte ustanovení, že zesnulý musí do výbavy povinně dostat kompletní jídelní servis, skleničky na bílé a červené víno a na sekt a broušenou křišťálovou vázu a problém bude opět rychle a elegantně vyřešen. Jak jsem už řekl, pozitivní dopady tohoto opatření budou prakticky bez hranic.

· Důležité ovšem bude, zda se tato opatření podaří prosadit do praxe. Máte v tomto směru nějaké signály?

Už jsem se o tom zmínil. Velmi nadějně vypadají naše jednání se zástupci EU. Je pro nás nesmírně potěšující, že naše návrhy mají podporu napříč politickým spektrem. Levice v nich naprosto správně spatřuje posílení principu solidarity s potřebnými. Protože - ruku na srdce - zesnulí se o sebe při nejlepší vůli nedokáží postart sami. Pravicoví politici vítají, že v důsledku vyššího ekonomického růstu bude možno postupně snižovat a nakonec snad i zcela zrušit daň z nemovitosti, a také to, že v důsledku vyřešení všech ekonomických potíží oslabí vliv odborů. No a křesťanské strany oceňují morálně-duchovní rozměr celé věci. Můžete mi věřit, nakonec budou spokojeni všichni.

· Děkujeme za rozhovor.

Autor: Michal Vojtek | středa 29.10.2008 21:31 | karma článku: 20.25 | přečteno: 1374x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Ladislav Jakl

Dělají z nás ženy! Nebo jen hlupáky?

Jsme všichni obětmi tajemného spikleneckého experimentu, kdy pomocí přísad do potravin globální vládci nadělají z chlapů zženštilé hermafrodity, neschopné plodit děti?

28.3.2024 v 18:55 | Karma článku: 28.38 | Přečteno: 535 | Diskuse

Milan Šupa

Čerpejme sílu ke vzestupu z prožití reality Ducha

Myslím, tedy jsem! Tato slova jsou lež! Jsou omylem! Kdo je akceptuje, sází na falešnou kartu a promrhává svůj život. Ztotožňování vlastní jsoucnosti s rozumem a myslí je tou největší tragédií, která nás může postihnout.

28.3.2024 v 16:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 50 | Diskuse

Jiří Herblich

Slovo, které radí člověku je Božské tím, že chápe princip Božství

Kdo najde slovo své jako Božské tím, že uvěří. Ten najde slovo společné jako svoje a bude to slovo Boha v člověku.

28.3.2024 v 6:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 24 | Diskuse

Yngvar Brenna

Jakou chcete budovat společnost aneb pryč s Velikonocemi

Skutečně je to něco, za co máte utrácet peníze i čas a úsilí, abyste ty dopady potírali, či alespoň pokoušeli, byť zcela marně, zmírnit? Přece jde o to, jakou chcete budovat společnost.

28.3.2024 v 1:56 | Karma článku: 15.41 | Přečteno: 299 |

Jan Andrle

Nový oblek

Jak slíbil, tak udělal. Sliby se mají plnit, že. A já to stihnu nejen do vánoc, ale dokonce do velikonoc. Tady to je, přátelé blogeřníci.

27.3.2024 v 22:17 | Karma článku: 19.79 | Přečteno: 525 | Diskuse
Počet článků 5 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 5296
Původně hydrogeolog, záhy však "zběhl" k reklamě. Nyní už přes deset let grafik na volné noze.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...